Bijan Masood Abar
“Optimizing the Surgical Treatment of Large Orthopaedic Injuries.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Ken Gall, Adviser.
Elise Adamson
“Dissecting Network-Level Consequences of Anhedonia in Reward Approach.”
Biomedical Engineering
Kafui Dzirasa, Adviser.
Taha Ahsin
“Collateral Enforcement and the Secondary Market.”
Business Administration
Manuel Adelino, Adviser.
Yuhi Aikyo
“System Integration of Trapped Ion System and Sympathetic Cooling With Multi-isotope Ions.”
Electrical and Computer Engineering
Jungsang Kim, Adviser.
Jonathan Ian Ark
“Evolving Adeno-Associated Virus for Editing T-Lymphocytes.”
Molecular Genetics and Microbiology
Aravind Asokan, Adviser.
Benjamin Donald Arnson
“Novel AAV Based Genome Editing Therapies for Glycogen Storage Disease Type Ia.”
Molecular Genetics and Microbiology
Dwight Koeberl and, Adviser.
Serge Assaad
“Principled Deep Learning for Healthcare Applications.”
Electrical and Computer Engineering
Lawrence Carin, Adviser.
Ke Bai
“Learning in the Open World: Techniques for Identifying and Adapting to the Unknown.”
Electrical and Computer Engineering
Lawrence Carin, Adviser.
Bradley Brigham Barth
“A Bidirectional Switch to Treat Colonic Dysmotility.”
Biomedical Engineering
Warren Grill, Adviser.
Connor Patrick Beck
“Traditional and Computational Engineering of Genetically Encoded Indicators and Actuators for Neuroscience Applications.”
Biomedical Engineering
Yiyang Gong, Adviser.
Stuart Clifford Behling
“Revealing Parallel Modulation on the Sensory-Motor Decoder for Smooth Pursuit Eye Movements.”
Neurobiology
Stephen Lisberger, Adviser.
Carolin Benack
“Haunted by the Other Life: Choice and Subjectivity in U.S. Economics and Fiction, 1870-1920.”
English
Priscilla Wald, Adviser.
Amanda Khalia Stone Bennett
“Developing a Vocabulary of Feeling: The Spirituality of Black Feminist Self-Repair.”
Graduate Program in Literature
Markos Hadjioannou and, Adviser.
Karlee Anna Bergendorff
“Diplomatic Gifts and Cold War Strategies: The Role of North Korea’s Overseas Art Studios in Egyptian Memorial Culture.”
Art, Art History, and Visual Studies
Kristine Stiles, Adviser.
Luca Bertuzzi
“Unintended Consequences of Reimbursem*nt Schemes in Health Care.”
Economics
Allan Collard-Wexler, Adviser.
Cody Black
“Analog Optimism: Voice, Digitalized Life, and the Aural Labor of Becoming in South Korea.”
Music
Louise Meintjes, Adviser.
Ashley Marie Blawas
“A Multi-Modal Approach for Investigating the Physiological Responses to Breath-Holding in Diving Mammals.”
Marine Science and Conservation
Douglas Nowacek, Adviser.
Shree Bose
“Investigating the Metabolic Reprogramming of Ovarian Cancer.”
Molecular Cancer Biology
Christopher Kontos, Adviser.
Curtis Glenn Bram
“The Most Important Election of Our Lifetime.”
Political Science
Christopher Johnston, Adviser.
William Erickson Bridges
“Rereading Lucretius: The Plague of Athens and Epicurean Attachment in De Rerum Natura.”
Classical Studies
Jed Atkins, Adviser.
Natasha Caterina Brigham-Stinson
“Extended, Localized, and Tailorable Delivery of Therapeutics From Poly(ester urea) Systems.”
Chemistry
Matthew Becker, Adviser.
Jordan Grey Bryan
“Advanced Topics in Introductory Statistics.”
Statistical Science
Peter Hoff, Adviser.
Morgan Alexandra Burt
“A Stem Cell-Based Strategy for Modeling Human Kidney Disease and Discovering Novel Therapeutics.”
Biomedical Engineering
Samira Musah, Adviser.
William Anthony Butler
“Glycans and Glycoconjugates as Biomarkers and Therapeutic Targets for Therapy-Resistant Prostate Cancer.”
Pathology
Jiaoti Huang, Adviser.
Jovita Kokwesiga Byemerwa
“Elucidation of the Role(s) of Estrogens in Regulating Natural Killer Cell Biology in Breast Cancer Metastasis.”
Pharmacology and Cancer Biology
Donald McDonnell, Adviser.
Joanna Xianzhen Campbell
“Insights Into the Role of Copper and Zinc on the Uptake and Antifungal Activity of the Salivary Peptide Histatin-5.”
Chemistry
Katherine Franz, Adviser.
Christopher Brian Cannella
“Stochastic Latent Domain Approaches to the Recovery and Prediction of High Dimensional Missing Data.”
Electrical and Computer Engineering
Vahid Tarokh, Adviser.
Cristina Carnemolla
“South as a Method: From the “Southern Question” to the “Southern Thoughts”.”
Romance Studies
Roberto Dainotto and, Adviser.
Jessica Marie Centers
“Applied Millimeter Wave Radar Vibrometry.”
Electrical and Computer Engineering
Jeffrey Krolik, Adviser.
Derek Yu Xuan Chan
“A 3-D Multiparametric Ultrasound Elasticity Imaging System for Targeted Prostate Biopsy Guidance.”
Biomedical Engineering
Kathryn Nightingale, Adviser.
Minjun Chang
“Information Design in Controlling Epidemics.”
Business Administration
Peng Sun and, Adviser.
Camille Chanod
“The Sound and the Flurry of 1970s French and Italian Cinema.”
Romance Studies
Anne Garreta and, Adviser.
Steven Paul Chavez, Sr.
“Characterization and Modeling of Aerosol-Cloud Interactions toward the Improvement of Rainfall Estimation in High Mountains.”
Civil and Environmental Engineering
Ana Barros, Adviser.
Erika Marie Chelales
“Injectable Ablation Technique for Cancer Treatment Across Clinical Settings.”
Biomedical Engineering
Nimmi Ramanujam, Adviser.
Zhi Chen
“Human-in-the-Loop Machine Learning System via Model Interpretability.”
Computer Science
Cynthia Rudin, Adviser.
Ziang Chen
“Mathematical Analysis of High-Dimensional Algorithms and Models.”
Mathematics
Jianfeng Lu, Adviser.
Mark Jia Yan Chen
“Damage Detection and Sensor Placement Strategies for Structures under Frequency-Domain Dynamics.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Wilkins Aquino, Adviser.
Jieun Cho
“Anxious Care: Radioactive Uncertainty and the Politics of Life in Post-Nuclear Japan.”
Cultural Anthropology
Anne Allison, Adviser.
James Koya Chu
“Nobilette, for Orchestra, Rouge, for Chamber Ensemble and Electronics, and "On Simplicity in Music".”
Music
John Supko, Adviser.
Erin Elizabeth Conley
“The Low-Energy Charged-Current Electron Neutrino Cross Section on Argon at the Spallation Neutron Source.”
Physics
Kate Scholberg, Adviser.
Devin James Cornell
“Social Cohesion in the Fat Liberation Community on Twitter.”
Sociology
Christopher Bail, Adviser.
Daniel Sam Costa
“Ribosomal Biogenesis and Endomembrane Expansion Precede Cell Invasion.”
Cell Biology
David Sherwood, Adviser.
Vanessa Karen Cupil-Garcia
“Plasmonic Nanoplatforms and Surface-enhanced Raman Spectroscopy for in vivo Sensing: From Plants to Animals.”
Chemistry
Tuan Vo-Dinh, Adviser.
Michael Patrick D'Addario
“Crisis: Masculinity and an Ethic of Care in American Literature.”
English
Thomas Ferraro and, Adviser.
Brooke R. D'Arcy
“Characterization of Basal Endfeet Reveals Roles for Local Gene Regulation in Radial Glia and Cortical Development.”
Molecular Genetics and Microbiology
Debra Silver, Adviser.
Lifu Deng
“Age-related Differences in the Neural Mechanisms of Episodic Memory: Representational and Network Analyses.”
Psychology and Neuroscience
Roberto Cabeza, Adviser.
Hannah Rose Devens
“Genetic and Environmental Mechanisms Affecting Gene Expression in the Evolution and Development of Two Heliocidaris Sea Urchin Species.”
Biology
Gregory Wray, Adviser.
Zoie Taylor Diana
“Multisector Mitigation of Plastic Pollution: Approaches From Biology, Policy, Law and Industry.”
Marine Science and Conservation
Daniel Rittschof, Adviser.
Anna Maria Diané
“Digital Health for Diabetes Self-Management Among Black Men: Barriers, Facilitators, and User Preferences.”
Nursing
Ryan Shaw, Adviser.
Paul Benjamin Diegert
“Essays in Labor Economics.”
Economics
Arnaud Maurel and, Adviser.
Jason Phanliem Dinh
“Tradeoffs and Benefits of Extreme Animal Weapons in Snapping Shrimp (Alpheus spp.).”
Biology
Sheila Patek, Adviser.
Dylan Scott Eiger
“Mechanisms of Biased Signaling at the Chemokine Receptor CXCR3.”
Biochemistry
Sudarshan Rajagopal, Adviser.
Chao Fang
“Improving Scalability of Trapped-Ion Quantum Computers Using Gate-Level Techniques.”
Electrical and Computer Engineering
Jungsang Kim, Adviser.
Leonard Faul
“Examining Multiple Routes to Emotional Memory Bias.”
Psychology and Neuroscience
Kevin LaBar and, Adviser.
Luke Franklin Fesko
“Essays in Public Economics.”
Economics
Erica Field and, Adviser.
Julien Eli Fischer
“The Lure of Origins: Sexology and the Trans Autobiographical Mandate.”
Graduate Program in Literature
Robyn Wiegman, Adviser.
Craig Joseph Fratrik
“Essays on Monetary Theory.”
Economics
Attila Ambrus, Adviser.
Michael Abraham Freeman
“The Hands That Write: Life and Training of Greco-Roman Scribes.”
Classical Studies
William A. Johnson, Adviser.
Graden Zane Lambert Froese
“Paraecology for Community Bushmeat Hunting Monitoring, Modelling, and Management.”
Environment
John Poulsen, Adviser.
Hao Fu
“On Impact of Network Architecture for Deep Learning.”
Electrical and Computer Engineering
Yiran Chen, Adviser.
Eva Gjorgieva
“Interactions between Attention and Memory.”
Psychology and Neuroscience
Marty Woldorff and, Adviser.
Victoria Z. Goldenshtein
“GRIP Display: A One-Pot Library Display Platform for the Directed Evolution of Proteins.”
Biomedical Engineering
Michael Tadross, Adviser.
Trevor John Gonzalez
“Cross-Species Evolution of New AAV Variants.”
Molecular Genetics and Microbiology
Aravind Asokan, Adviser.
Mikella Alexis Green
“Integrating Psychology and Neuroscience Approaches to Optimize Physical Activity Behavior Change.”
Psychology and Neuroscience
Gregory Samanez-Larkin, Adviser.
Jessica Lynn Gronniger
“Microbiome-centered Approaches to Marine Disturbance Ecology.”
Marine Science and Conservation
Dana Hunt, Adviser.
Miao Gu
“Automorphic-twisted Summation Formulae for Pairs of Quadratic Spaces.”
Mathematics
Jayce Getz, Adviser.
Yuan Guo
“Customer Choice Models in Emerging Retail Markets.”
Business Administration
Fernando Bernstein, Adviser.
Holly Noelle Haver
“Investigating the Protein Quality Control Pathways that Prevent Protein Aggregation in the Social Amoeba Dictyostelium discoideum.”
Molecular Genetics and Microbiology
Matthew Scaglione, Adviser.
Dulcemaria Hernandez
“Proximal and Distal Cell Autonomous Immune Responses to Intracellular Pathogens.”
Molecular Genetics and Microbiology
Jörn Coers, Adviser.
Sven Hirsch
“Intermediate Curvature, Spacetime Harmonic Functions and the Monotonicity of the Hawking Energy.”
Mathematics
Hubert Bray, Adviser.
Lukas Hoffman
“Faithful Form: on Religion and Politics in German Modernist Lyric.”
Carolina-Duke Program in German Studies
Gabriel Trop, Adviser.
Abigail Hsiung
“Motivational States Shape the Process of Information Seeking.”
Psychology and Neuroscience
R. Alison Adco*ck and, Adviser.
Jiyao Hu
“Characterizing and Detecting Physical Layer Issues in Cable Broadband Networks.”
Computer Science
Xiaowei Yang, Adviser.
Jingzhen Hu
“Designing Quantum Channels Induced by Diagonal Gates.”
Mathematics
Robert Calderbank, Adviser.
Rui Huang
“ZFP36L2 in Development and Adulthood: A Critical Regulator of Hematopoietic Stem Cell Homeostasis.”
Biochemistry
Perry Blackshear, Adviser.
Shilin Huang
“Fault-Tolerant Quantum Measurement of Error Syndromes and Logical Operators.”
Electrical and Computer Engineering
Kenneth Brown, Adviser.
Christopher Richard Huebner
“Out of Time: Alternative Temporalities from Victorian Literature.”
English
Kathy Psommiades, Adviser.
Kelly Hunter
“The Political Economy of Gender in Global Health: How International Actors Shape Women’s Outcomes.”
Public Policy and Political Science
Sarah Bermeo and, Adviser.
Kelly Huynh
“Discovery and Characterization of Novel Thanatin Orthologs Against Escherichia coli LptA and Pseudomonas aeruginosa LptH.”
Biochemistry
Bruce Donald, Adviser.
Dmitry Isaev
“Use of Machine Learning and Computer Vision Methods for Building Behavioral and Electrophysiological Biomarkers for Brain Disorders.”
Biomedical Engineering
Guillermo Sapiro, Adviser.
Alan Jacob Jaske
“Dynamic Models of Innovation and Learning.”
Economics
Attila Ambrus, Adviser.
Felix Qiaochu Jin
“Deep Learning Based Uncertainty Quantification for Improving Clinical Diagnostic Tools.”
Biomedical Engineering
Mark Palmeri, Adviser.
Shuyang Jin
“Context-Dependent Modulation of Cerebellar Climbing Fiber Activity Enables Flexible Teaching Signals to Guide Behavior.”
Neurobiology
Court Hull, Adviser.
Bora Jin
“Advances in Bayesian Hierarchical Models Motivated by Environmental Applications.”
Statistical Science
Amy Herring, Adviser.
Aaron Douglas Jones
“Extending the Weighted Generalized Score Statistic for Comparison of Correlated Means.”
Biostatistics and Bioinformatics
Andrzej Kosinski, Adviser.
Patrick Kennedy Juras
“The Role of CaMKK2 in Natural Killer Cell Anti-Tumor Immunity.”
Molecular Cancer Biology
Donald McDonnell and, Adviser.
Quran Mikal Karriem
“From Error to Event: Decision in the Age of Generative Aesthetics.”
Art, Art History, and Visual Studies
Mark Hansen, Adviser.
Rachel Runya Katz
“Tunable Poly(ethylene glycol)-based Hydrogels for Reductionist Models of the Tumor Microenvironment.”
Biomedical Engineering
Jennifer L. West, Adviser.
Wesley Yoo Kendall
“Novel Low Coherence Interferometric Tools for Early Detection of Cancer.”
Biomedical Engineering
Adam Wax, Adviser.
Amir Khazraei
“Vulnerability Analysis of Cyber-Physical Systems.”
Electrical and Computer Engineering
Miroslav Pajic, Adviser.
Yonggyun Kim
“Essays on Information and Dynamic Incentives.”
Economics
Curtis Taylor and, Adviser.
Dongyoung Kim
“Essays on Economics of Man-Made Disasters.”
Economics
Duncan Thomas, Adviser.
Yongshin Kim
“Vacuum Deposition, Characterization and Property Engineering of Cu₂BaGe₁₋xSnxSe4 Films and Their PV Applications.”
Mechanical Engineering and Materials Science
David Mitzi, Adviser.
Taylor Rae Klein
“Photochemical 3D Printing of Prototype Medical Devices from Poly(Propylene Fumarate)-Based Copolyesters.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Matthew Becker, Adviser.
La'Kita M.J. Knight
“Stroke and Neurodevelopmental Delays in Sickle Cell Disease.”
Nursing
Paula Tanabe and, Adviser.
Arvind Konkimalla
“Cellular Ensembles in Alveolar Homeostasis and Repair.”
Cell Biology
Purushothama Rao Tata, Adviser.
Paula Dianne Koppel
“Nurse-Patient Rapport During Videoconferencing Visits in Oncology Ambulatory Care.”
Nursing
Jennie De Gagne and, Adviser.
Arvind R. Krishnamurthy
“The Democratic Deficit in American Policing.”
Political Science
John Aldrich, Adviser.
Anna Marie Kudla
“Development and Evolution of the Membracid Pronotum.”
Biology
H. Frederik Nijhout, Adviser.
Cat Phuoc Le
“Task Affinity and its Applications in Machine Learning.”
Electrical and Computer Engineering
Vahid Tarokh, Adviser.
Riley Jackson League
“Administrative Burdens in the US Health Care Sector.”
Economics
James Roberts and, Adviser.
Patrick Michael LeBlanc
“Topics in Applied Statistics.”
Statistical Science
David Banks and, Adviser.
Catherine Ji Won Lee
“Romantic Humility: Literature, Ethico-Politics, and Emotion, 1780-1820.”
English
Robert Mitchell, Adviser.
Xinyi Li
“Artificial Intelligence-Driven Planning Agents for Real-Time IMRT Plan Generation.”
Graduate Program in Medical Physics
Q. Jackie Wu and, Adviser.
Shuolin Li
“Energetics of Turbulence Explains Physical Transport Processes in the Environment.”
Civil and Environmental Engineering
Gabriel Katul, Adviser.
Shirley Yueling Li
“Never God-bereft: Allegory and Agency in Late Medieval Literature.”
English
David Aers, Adviser.
Xiaoqing Li
“New Approaches to Boost SABRE Signals.”
Physics
Warren Warren, Adviser.
Qingzhong Liang
“Mitigating Coherent Noise.”
Mathematics
Robert Calderbank, Adviser.
Zibu Liu
“Pseudo-differential Operators, Online PCA Flows and the Linear Response Theory.”
Mathematics
Jian-Guo Liu, Adviser.
Siqi Liu
“Context-Specific Adjustments of Cognitive Flexibility.”
Psychology and Neuroscience
Tobias Egner, Adviser.
Omar Magaña Lopez
“Dissecting Mechanisms of Transformation Following Loss of p53 and RB.”
Molecular Cancer Biology
David Kirsch, Adviser.
Dongye Lu
“General Anesthesia Activates an Anxiolytic Neuronal Group in the Bed Nucleus of the Stria Terminalis.”
Neurobiology
Fan Wang, Adviser.
Bianca Marie Lupan
“The Exon-junction Complex Component EIF4A3 is Essential for Mouse and Human Cortical Progenitor Mitosis and Neurogenesis.”
Molecular Genetics and Microbiology
Debra Silver, Adviser.
Farrah Lynn Madanay
“Examining How Patients Judge Their Physicians in Online Physician Reviews.”
Public Policy
Peter Ubel, Adviser.
Swarnadeep Majumder
“Characterizing and Mitigating Errors in Quantum Computers.”
Electrical and Computer Engineering
Kenneth Brown, Adviser.
Francesco Antonio Mastrocinque
“Engineering Single-Walled Carbon Nanotube Hybrid Assemblies for Chiro-Optic Applications.”
Chemistry
Michael Therien, Adviser.
Kara Elaine McCormack
“Exposomic Modeling Approaches for Social and Environmental Determinants of Health.”
Biostatistics and Bioinformatics
Terry Hyslop and, Adviser.
Andrew McCormack
“Geometric Methods for Point Estimation.”
Statistical Science
Peter Hoff, Adviser.
Zachery Eugen Mielko
“K-mer Based Methods for Measuring and Predicting DNA-Binding Specificity of Transcription Factors.”
Genetics and Genomics
Raluca Gordân, Adviser.
David H Min
“Essays in Currency Markets.”
Economics
Craig A. Burnside, Adviser.
Chindu Mohanakumar
“DGA Maps Induced by Decomposable Fillings with Z-coefficients.”
Mathematics
Lenhard Ng, Adviser.
Danielle Elyse Montagne
“Three Papers on the Moral Perceptions of Scientific Misconduct.”
Sociology
Kieran Healy, Adviser.
Amnazo Muhirwa
“Stress, the Superwoman Schema, and Cardiovascular Wellbeing Among Rural and Medically Underserved African American Women.”
Nursing
Devon Noonan, Adviser.
Joanna Epling Murdoch
“Lines of Relation: Devotional Verse and Active Reading in Late Medieval English Books.”
English
Sarah Beckwith and, Adviser.
Eric David Musselman
“Development and Validation of Software for Modeling Vagus Nerve Stimulation across Species.”
Biomedical Engineering
Warren Grill, Adviser.
Mazen Nakad
“Sucrose Transport in Osmotically Driven Laminar Flow: Going From Slender Tubes to Plant Phloem.”
Civil and Environmental Engineering
Gabriel Katul, Adviser.
Koffi Amegbo Nomedji
“Configuring Local Resilience to Coastal Erosion in Togo.”
Cultural Anthropology
Charles Piot, Adviser.
Ren Abelard Arriola Odion
“Development of Methods for Biomedical Diagnostics and Therapy Using Plasmonic Nanoplatforms.”
Biomedical Engineering
Tuan Vo-Dinh, Adviser.
Vittorio Dominic Orlandi
“Modeling Heterogeneity With Bayesian Additive Regression Trees.”
Statistical Science
Alexander Volfovsky, Adviser.
Jessica Lynn Orzulak
“Photography Otherwise: Denaturing Colonial Visualities in Contemporary Native American Art.”
Art, Art History, and Visual Studies
Kristine Stiles, Adviser.
Harsh Jigisshbhai Parikh
“Causal Inference for High-Stakes Decisions.”
Computer Science
Cynthia Rudin and, Adviser.
Xiuyuan Peng
“Application of Acoustic Metamaterials in Audio Systems.”
Electrical and Computer Engineering
Steven cumme*r, Adviser.
Sarah Elizabeth Petry
“Medicaid and the Life Course: An Intersectional Mixed-Methods Approach.”
Public Policy
Donald Taylor, Adviser.
Niara Elyssa Phillips
“Investigation of 2D Hybrid Organic-Inorganic Perovskite Thin Films Deposited by RIR-MAPLE for Heterostructure Integration.”
Electrical and Computer Engineering
Adrienne Stiff-Roberts, Adviser.
Emily LaFrance Phillips Longley
“Weak Lensing Cosmology Analysis With Stage-III Cosmic Shear Surveys.”
Physics
Christopher Walter, Adviser.
James David Pinnington
“Essays on Shareholder Voting.”
Business Administration
Alon Brav, Adviser.
Brodie Aleksandar Popovic
“Cosmology Using Photometric Samples of Type Ia Supernovae: The First Joint Photometric Light Curve Analysis.”
Physics
Daniel Scolnic, Adviser.
Ximing Qiao
“Toward Trustworthy Machine Learning with Blackbox and Whitebox Methods.”
Electrical and Computer Engineering
Hai Li, Adviser.
Jayasai Ram Rajagopal
“Task-informed Metrologies for Characterization and Optimization in Spectral CT.”
Graduate Program in Medical Physics
Ehsan Samei and, Adviser.
Zeni Elizia Ramirez
“Exploiting Ruminococcus gnavus and Limosilactobacillus reuteri to Strengthen Host Immunity and Treat Infections.”
Molecular Genetics and Microbiology
Neeraj Surana, Adviser.
Allison G. Raven
“Separate but “Equitable”: Colorblind Progressivism and Resegregation in Austin Schools.”
History
Adriane Lentz-Smith, Adviser.
Sarah Raviola
“Essays on the Economics of Affordable Housing.”
Economics
Christopher Timmins, Adviser.
Nathan Thomas Rayens
“Characterizing and Influencing Intracellular Transport.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Christine Payne, Adviser.
Simiao Ren
“Deep Learning for the Modeling and Design of Artificial Electromagnetic Materials.”
Electrical and Computer Engineering
Leslie Collins, Adviser.
Lesley Cates Rink
“An Exploration of Resilience and Burnout among Healthcare Workers in the United States.”
Nursing
Tolu Oyesanya, Adviser.
Jeovanna Rose Rios
“Coordinated Two-Stage Dynamic Deregulation of Central Metabolism Improves Malonyl-CoA Biosynthesis.”
Chemistry
Michael Lynch and, Adviser.
Corey Jay Roach
“Investigating the Origin and Role of Catecholamines in the Visual Cortex of the Macaque Monkey.”
Neurobiology
Anita Disney, Adviser.
Kevin A. Roberts
“Essays on Firm Behavior.”
Economics
Juan Carlos Suarez Serrato, Adviser.
Laura Beth Robinson
“Mission, Jews, and Gentiles in the Gospel of Matthew.”
Graduate Program in Religion
Mark Goodacre and, Adviser.
Elia Romera Figueroa
“Gendering Anti-Francoism: Cantautoras in Spain (1952-1986).”
Romance Studies
Stephanie Sieburth and, Adviser.
Joseph Charles Roso
“Trends in the Practices and Rhetoric of Religious Organizations and Leaders in 21st Century America.”
Sociology
Mark Chaves, Adviser.
Harunobu Saijo
“Building Coercive Capacity: Three Essays.”
Political Science
Timur Kuran and, Adviser.
Hannah Salomons
“Testing the Self-Domestication Hypothesis: How Convergent are Dogs' Cooperative Communicative Abilities With Those of Humans?.”
Evolutionary Anthropology
Brian Hare, Adviser.
Austin Mayhew Sarfan
““A Subject Becomes a Heart”: The Therapeutic Style of the Heart of Darkness Novel Tradition.”
Graduate Program in Literature
Rey Chow, Adviser.
Taishi Sassano
“Essays on Constrained Information Acquisition.”
Economics
Philipp Sadowski, Adviser.
Thomas Justin Sauer
“Development and Application of High-Resolution Physiological Features of Computational Human Models for Use in Virtual Clinical Trials.”
Graduate Program in Medical Physics
Ehsan Samei and, Adviser.
Amelia Urquhart Schirmer
“Illuminating the Non-Canonical, Pro-Tumorigenic Role of Hippo Tumor Suppressor Kinase STK3 and its Mechanism of Action in Prostate Cancer.”
Pathology
Everardo Macias, Adviser.
Benjamin Huston Schott
“Novel Methods and Mechanisms of Human Genetic Susceptibility to Infectious Disease.”
Genetics and Genomics
Dennis Ko, Adviser.
Jihye Kim Scroggins
“Postpartum Symptom Clusters in Birthing Individuals.”
Nursing
Karin Reuter-Rice and, Adviser.
Khairunnisa Mentari Semesta
“Discovering Novel G Protein-Coupled Receptor (GPCR) / Cyclic AMP (cAMP) Pathway Regulators and Their Physiological Relevance.”
Pharmacology and Cancer Biology
Nikoleta Tsvetanova, Adviser.
Eleanor Caldwell Semmes
“Fc-mediated Immunity in Congenital Human Cytomegalovirus Infection.”
Molecular Genetics and Microbiology
Sallie R. Permar, Adviser.
Hananiel Setiawan
“Modeling and Optimization of Individualized Liver Contrast-enhanced CT Imaging.”
Graduate Program in Medical Physics
Ehsan Samei, Adviser.
Shamatree Shakya
“Structural, Biological, and Psychosocial Determinants of Frailty in Community-Dwelling Older Adults in the US.”
Nursing
Michael Cary, Adviser.
Joshua David Shelly
“Writing a Future State: Spatial Imaginaries of German Jewish Literature, 1885-1932.”
Carolina-Duke Program in German Studies
Kata Gellen, Adviser.
Steven Hao-Cheng Shen
“IL-12 CAR T Cell Immunotherapy for Heterogeneous Brain Tumors.”
Pathology
John Sampson, Adviser.
Charles Tyler Shoemaker
“The Regulation of Effort Exertion by the Nucleus Accumbens Core.”
Psychology and Neuroscience
Henry Yin, Adviser.
Alyssa Hannah Sinclair
“Pre-Learning Interventions Modulate Learning from Error.”
Psychology and Neuroscience
R. Alison Adco*ck and, Adviser.
Jordan Sjol
“Cash Flows: A Media Archeology of Financial Engineering, 1958-1987.”
Graduate Program in Literature
Mark Hansen and, Adviser.
Brittany Lee Snyder
“Functions and Specificities of Tristetraprolin (TTP) Family Members.”
Biochemistry
Perry Blackshear, Adviser.
Adam Karim Soliman
“Essays on the Economics of Drug Abuse, Criminal Activity, and Enforcement.”
Economics
Christopher Timmins, Adviser.
Ruyi Song
“Electronic Structure Based Investigations of Hybrid Perovskites and Their Nanostructures.”
Chemistry
Volker Blum, Adviser.
Gregory Paul Spell
“Deep Learning for Applications in Inverse Modeling, Legislator Analysis, and Computer Vision for Security.”
Electrical and Computer Engineering
Leslie Collins, Adviser.
Allison Stolte
“The Structural and Social Determinants of Intergenerational Health Inequities: How State Policy Contexts and Discrimination Shape Birth Outcomes.”
Sociology and Public Policy
Scott Lynch and, Adviser.
Langxuan Su
“Absolute Continuity of Singular SPDEs and Bayesian Inference on Dynamical Systems.”
Mathematics
Jonathan Mattingly and, Adviser.
Pei-Chun Su
“Denoise High Dimensional Dataset with Complicated Noise and its Clinical Applications.”
Mathematics
Hau-Tieng Wu, Adviser.
Sheridan Leigh-Carroll Swan
“Enhancing Chimeric Antigen Receptor T Cell Therapy in Mouse EGFRvIII Heterogeneous Glioblastoma.”
Biomedical Engineering
Ravi Bellamkonda, Adviser.
Chin Yee Tan
“The Host and Microbial Determinants of Activity by Commensal Clostridium immunis.”
Molecular Genetics and Microbiology
Neeraj Surana, Adviser.
Morgan Kendall Taylor
“Flipping the Narrative: Highlighting the Positive Aspects of Healthy Aging.”
Psychology and Neuroscience
Elizabeth Marsh and, Adviser.
Luka Lila Thornton
“Machine Learning to Estimate Exposure and Effects of Emerging Chemicals and Other Consumer Product Ingredients.”
Civil and Environmental Engineering
Mark Wiesner, Adviser.
Graham Tierney
“Causal Inference for Natural Language Data and Multivariate Time Series.”
Statistical Science
Alexander Volfovsky, Adviser.
Courtney Trutna Paley
“Ultrasonic Rotational 3D Shear Wave Elasticity Imaging of In vivo Skeletal Muscle.”
Biomedical Engineering
Kathryn Nightingale, Adviser.
Liann Sasha Tucker
“Adolescent Friendship Stability.”
Sociology
James Moody, Adviser.
Hwai-Ray Tung
“Two Problems in Mathematical Biology.”
Mathematics
Richard Durrett, Adviser.
Prabhava Upadrashta
“Private Equity Investment in Nursing Homes.”
Business Administration
John Graham and, Adviser.
Hanna Fanni Varga
“Investigations Into the Adhesion and Detachment of Dust Particles to Characterize the Reversibility of Photovoltaic Panel Soiling.”
Civil and Environmental Engineering
Mark Wiesner, Adviser.
Stephen Charles Walsh
“Components of the Host-Pathogen Interface and Their Role in Chlamydial Intracellular Pathogenesis.”
Molecular Genetics and Microbiology
Jörn Coers, Adviser.
Shuyan Wang
“Information Transparency and Risk Sharing in Commodity Futures Markets.”
Business Administration
Qi Chen and, Adviser.
Roujia Wang
“Leveraging Surface Hsp90 Expression for Rapid-On-Site Breast Cancer Diagnosis.”
Biomedical Engineering
Nimmi Ramanujam, Adviser.
Zhen Wang
“Tracing Anthropogenic Metal(loid) Contaminants in the Environment Using Geochemical, Radiogenic, and Radioactive Isotopic Tools.”
Earth and Climate Sciences
Avner Vengosh, Adviser.
Zichang Wang
“Essays on Decision Theory and Information Economics.”
Economics
Todd Sarver, Adviser.
James Cyrus Wheeler
“Investigations on Black Holes, Cosmic Censorship, and Scalar Field Dark Matter Cosmology.”
Physics
Hubert Bray, Adviser.
Andrew Edward Whiteley
“The Circuitous Journey of Cancer Cells to the Leptomeninges.”
Molecular Cancer Biology
Dorothy Simpkins, Adviser.
Zachary Xavier William Widel
“Modulating the Dynamics of Charged and Photoexcited-States in Nanoscale Systems.”
Chemistry
Michael Therien, Adviser.
Blair Kristene Anderson Willette
“Getting Up Close and Personal: What Makes an Endosome Special in GPCR Signaling.”
Pharmacology and Cancer Biology
Nikoleta Tsvetanova, Adviser.
Jillian Hope Wisse
“Steroid Hormone Variation and Stress Responses in Short-finned Pilot Whales.”
Ecology
Douglas Nowacek, Adviser.
Thomas Wolff
“Three Papers on Peer Sanctioning, its Evaluation, and its Justification.”
Sociology
James Moody, Adviser.
Chenwei Wu
“Theoretical Understanding of Neural Network Optimization Landscape and Self-Supervised Representation Learning.”
Computer Science
Rong Ge, Adviser.
Suya Wu
“Score-based Approach to Analysis of Unnormalized Models and Applications.”
Electrical and Computer Engineering
Vahid Tarokh, Adviser.
Yezi Xiang
“Translation Regulation During Pattern-Triggered Immunity.”
Biology
Xinnian Dong, Adviser.
Heng Xu
“The Roles of Capping Agents and Defects in the Anisotropic Growth of Ag Nanocrystals.”
Chemistry
Benjamin Wiley, Adviser.
Yuewei Yang
“From Labeled to Unlabeled Data: Understand Deep Visual Representations Under Causal Lens.”
Electrical and Computer Engineering
Yiran Chen, Adviser.
Zhenyu Yang
“Explainable Artificial Intelligence Techniques in Medical Imaging Analysis.”
Graduate Program in Medical Physics
Fang-Fang Yin, Adviser.
Sophie H. Yu
“Matching in Networks: Fundamental Limits and Efficient Algorithms.”
Business Administration
Jiaming Xu and, Adviser.
Shuzhi Yu
“Video Motion Analysis With Limited Labeled Training Data.”
Computer Science
Carlo Tomasi, Adviser.
Zeyu Zhang
“CBCT Image Enhancement for Improving Accuracy of Radiomics Analysis and Soft Tissue Target Localization.”
Graduate Program in Medical Physics
Fang-Fang Yin and, Adviser.
Jingchi Zhang
“Software-Hardware Co-design for Deep Learning Model Acceleration.”
Electrical and Computer Engineering
Hai Li, Adviser.
Yicheng Zhao
“Acoustic Resonators With Integrated Microfluidic Channels for Ultra-High Q-Factor: A New Paradigm for In-Liquid Gravimetric Detection.”
Mechanical Engineering and Materials Science
Stefan Zauscher, Adviser.
Lingrui Zhou
“Essays on How Consumers Respond to Positive Brand-to-Brand Interactions.”
Business Administration
Keisha Cutright and, Adviser.
Mo Zhou
“Deep Learning Method for Partial Differential Equations and Optimal Problems.”
Mathematics
Jianfeng Lu, Adviser.
Siyuan Zhu
“Optimizing Adsorption Energies of Reaction Products and Intermediates on Metal/Metal Oxide Catalysts to Achieve High Activity and Tunable Selectivity in Solid-Gas Phase Reactions.”
Chemistry
Jie Liu, Adviser.
Yichen Zhu
“Some Advances in Nonparametric Statistics.”
Statistical Science
David Dunson, Adviser.
Erin Leigh Zoutendam
“Word and Presence: The Role of Scripture in the Formation and Reformation of Mystical Theology, 1200–1580.”
Graduate Program in Religion
G. Sujin Pak, Adviser.